Aktualności

12.10.2010
puchar

Rajd Dolnośląski 8-10.10. 2010 r.
8. eliminacja RSMP, 10. runda RPP
– TEDEX Rally Team bierze wszystko!

Kierowcy TEDEX Rally Team-u zdominowali rywalizację w rozegranym w miniony weekend Rajdzie Dolnośląskim. Brian Bouffier i Xavier Panseri  w Peugeocie 207 S2000 okazali się najszybsi zarówno w sobotę jak i niedzielę, dopisując kolejny w tym sezonie komplet  45 punktów na swoje konto. Zwycięstwo pozwoliło naszym zawodnikom zdobyć tytuł II vicemistrza  Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski  sezonu 2010, a przede wszystkim zakończyć sezon bardzo efektownym akcentem. Natomiast w Rajdowym Pucharze Polski świetnie spisali się Paweł i Agnieszka Hankiewicz w Citroenie C2 VTS, którzy dzięki szybkiej i bezbłędnej jeździe wygrali obydwie rundy rozgrywane w ramach Rajdu Dolnośląskiego. Pomimo wielkiego pecha jaki prześladował naszą załogę w tym sezonie, po „dublecie” na Dolnym Śląsku sprawa ostatecznego zwycięstwa w Rajdowym Pucharze Polski cały czas pozostaje otwarta.

20. Rajd Dolnośląski rozpoczął się w piątek wieczorem, OS-em zorganizowaną na spowitych mgłą ulicach Kłodzka. Trzeba przyznać, że samochody z zamontowanymi dodatkowymi reflektorami, wyłaniające się z mgły z bardzo dużą prędkością wyglądały niezwykle efektownie. Przenikliwe zimno nie odstraszyło kibiców, którzy licznie przybyli podziwiać zawodników na trasie. Najszybszy na tej próbie okazał się nowo koronowany Mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz, wyprzedając kolejno Austriaka Aignera i Briana Bouffiera. Zimno i mgła utrzymywały się w Kłodzku również w sobotę rano, kiedy zawodnicy wyruszali na pierwszą pętlę. Sobotnia pętla składała się z trzech odcinków: kultowej Spalonej od długości 10,6 km, Międzylesia 8,96 km i Kolonii Gaj 9,3 km, a całość była pokonywana trzykrotnie. Na tej samej trasie rywalizowali również zawodnicy w Rajdowym Pucharze Polski.  Od samego początku wysokie tempo narzuciła załoga TEDEX Rally Team-u Bouffier/Panseri, którzy wygrali 2 z 3 OS-ów, a raz byli drudzy. Po pętli prowadzili w rajdzie z przewagą 5,5 sek. nad Kajetanowiczem i 10 sek. nad Kucharem. Druga pętla zaczyna się dla naszej załogi pechowo, łapią kapcia na Spalonej i tracą ok. 6 sekund do najszybszego tym razem Leszka Kuzaja. Brian i Xavier wygrywają jednak kolejne 2 odcinki specjalne, powiększając przewagę nad konkurentami w klasyfikacji generalnej. Ostatnia pętla to zawsze największe emocje tym bardziej, że różnice czasowe pomiędzy zawodnikami nie były duże. Bardzo poważnie do roboty wziął się, rywalizujący z Brianem o podium w klasyfikacji końcowej sezonu 2010, Tomek Kuchar. Wygrał kolejno, choć nieznacznie, Spaloną i Międzylesie, przechodząc w klasyfikacji generalnej Kajetanowicza, jednak na ostatnim odcinku łapie kapcia i traci dużo czasu. Nasza załoga Brian Bouffier i Xavier Panseri wygrywają ostatni OS pierwszego dnia i kończą rywalizację na pierwszym miejscu, przed Kajetanowiczem, Kuzajem i Kucharem.

Za zawodnikami RSMP po tych samych trasach podążał Rajdowy Puchar Polski, gdzie TEDEX Rally Team reprezentowały dwie załogi: Paweł Hankiewicz/Agnieszka Hankiewicz w Citroenie C2 VTS oraz Wojtek Chuchała/Ryszard Ciupka w Hondzie Civic Type-R. Nasi zawodnicy rozpoczęli rywalizację lekko ospale, dopiero rozkręcając się z kolejnymi OS-ami. Paweł i Agnieszka dwa razy docierają na metę z drugim czasem. Po pierwszej pętli zajmują drugie miejsce tracąc niecałe 5 sek. do prowadzącego Przemka Janika. Wojtek i Ryszard wygrywają ostatni w pętli OS Kolonia Gaj i po pętli zajmując 5 miejsce w generalce. Podczas drugiej pętli Paweł Hankiewicz trzyma się obranego planu, jedzie szybko lecz bez zbędnego ryzyka oraz czeka na błędy rywali. Trzy razy wykręca drugie czasy, a przygoda jaką miała załoga Janik/Stanis pozwala praktycznie całkowicie zniwelować ich przewagę. Ostatnia pętla, skrócona do dwóch OS-ów, miała zadecydować o ostatecznym zwycięstwie jednego z zawodników. Obydwa odcinki wygrywa Piotr Jędrusiński, jednak najważniejsze, że Paweł i Agnieszka Hankiewicz dwa razy są szybszi od Przemka Janika, co daje zwycięstwo naszej załogi w sobotniej rundzie Pucharu Polski. Wojtek Chuchała miał problemy ze znalezieniem odpowiedniego tempa jazdy i zakończył sobotnie zmagania na 5 miejscu w generalce. Dla TEDEX Rally Teamu cały dzień okazał się jednak bardzo owocny.

Niedziela była dużo bardziej przychylna dla zawodników i kibiców. W Kłodzku panowała piękna słoneczna pogoda, a dodatkowo organizatorzy zaplanowali dzień tak, że pierwsi zawodnicy opuszczali park serwisowy dopiero ok. godz. 10, więc jak na warunki rajdowe, można było pospać jak nigdyJ. Zawodnicy mieli tego dnia pokonać dwukrotnie pętlę składającą się z czterech odcinków specjalnych: Dębowina od długości 10,82 km, Krosnowice 8,38 km, Radkowska Perła 7 km i Bazylika 8,95 km . Po świetnej sobocie, liczyliśmy również w niedzielę na dobre występy naszych zawodników, jednak zdawaliśmy sobie sprawę, że charakterystyka niedzielnych odcinków premiowała raczej samochody z wyższą osiągalną prędkością maksymalną, czyli niekoniecznie auta S2000 z krótką skrzynia biegów  w RSMP czy auta klasy A6 w RPP. Zgodnie z przewidywaniami na odcinkach pierwszej pętli lepiej radziły sobie samochody grupy N4, Dwa odcinki wygrywa Kajetanowicz w Subaru Imprezie, jeden Eigner w Mitsubishi Lancerze Evo X. Po pętli prowadzi „Kajto” 3 sek. przed Bouffierem i 6,7 sek. nad Kucharem. Głównym problemem była zbyt niska prędkość maksymalna aut S2000 oscylująca w okolicach 170 km/h zmuszając kierowców do długotrwałej jazdy „na odcięciu”. Ten sam problem co Brian mieli również Leszek Kuzaj i Tomasz Kuchar. Nasz kierowca zadecydował o zmianie skrzyni biegów na taką o dłuższym przełożeniu. Mechanicy ze stajni PH Sport pokazali wielki kunszt wymieniając skrzynię w Peugeocie Briana w niecałe 20 minut. Po wszystkim zebrali od licznie zebranych widzów w pełni zasłużone brawa. Decyzja o zmianie skrzyni, mimo iż ryzykowna, okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Nasza załoga już na pierwszym odcinku po serwisie z nawiązką odrobiła straty do Kajetanowicza, wychodząc na prowadzenie w klasyfikacji drugiego dnia. Brian i Xavier kontynuują świetną jazdę, wygrywając pozostałe dwa odcinki, wygrywając klasyfikację drugiego dnia oraz klasyfikacje generalną 20. Rajdu Dolnośląskiego.

W Rajdowym Pucharze Polski obserwowaliśmy swoistą powtórkę z soboty. Nasza załoga Paweł i Agnieszka Hankiewicz jechała od początku szybko i czysto, notując jednak nieco gorsze czasy niż prowadzący od pierwszego odcinka tego dnia Przemek Janik. Zamiast jednak przekraczać barierę ryzyka, kontynuowali jazdę zgodnie z obranymi założeniami i czekali na rozwój wypadków. Na trzecim OS-ie Przemek Janik uderzył tylnym kołem w krawężnik i stracił trochę czasu, co pozwoliło naszej załodze wysunąć się na prowadzenie po pierwszej pętli. Na OS-ie nr 3 miał miejsce przykry incydent, załoga Chuchała/Ciupka potrąciła pijanego mężczyznę, który wtargnął na trasę i po interwencji Policji musieła wycofać się z rajdu. Paweł i Agnieszka Hankiewicz wyruszyli na drugą pętle ze sporą przewagą nad konkurentami. W ich samochodzie pojawiły się drobne problemy ze skrzynią biegów, więc trzeba było oszczędzać sprzęt. Jechali jednak tak, że przeciwnicy ani przez chwilę nie zagrozili im poważnie na ostatniej pętli i w cuglach wygrali drugą rundę Rajdowego Pucharu Polski rozgrywana w ramach Rajdu Dolnośląskiego.

Ostatnia odsłona Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski za nami. Po raz kolejny w tym sezonie komplet punktów zdobyła załoga TEDEX Rally Team-u Brian Bouffier/Xavier Panseri w Peugeocie 207 S2000, co pozwoliło nam opuścić Dolny Śląsk w świetnych nastrojach. Nasza załoga Paweł Hankiewicz/Agnieszka Hankiewicz w Citroenie C2 VTS, również spisała się na medal. Zdobili komplet 30 punktów, poprawiając znacznie swój dorobek punktowy w tym sezonie. Nie odpuszczają w walce o triumf w Rajdowym Pucharze Polski. Wielkie brawa dla Was!!

Dziękujemy Brianowi i Xavierowi za wspaniałą postawę w tym sezonie, zawsze maksymalne zaangażowanie, pełen profesjonalizm oraz za świetne wyniki jakie osiągali. Dla nas to Wy jesteście mistrzami!! 

Tekst: Rafał Proskura

Puchary TEDEX - 2018
OLEJE TEDEX WRC Więcej »
« powrót do aktualności

Copyrights © Tedex S.A. ul. Człuchowska 68a, 01-360 Warszawa
wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m.st Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000403921, NIP 9441506727, kapitał zakładowy 3.250.000 zł, w całości wpłacony.

Wykonanie i aktualizacja strony - EPC System